REKLAMNÍ PAPÍROVÁ CEDULE NA RŮZNÉ DRUHY SÝRŮ SPOLEČNOSTI ELMA - SÝRY CHUDOBÍN LITOVEL VELIKOSTI 34*48 CM S PŮVODNÍM ZÁVĚSNÝM POUTKEM.
VZHLEDEM K EXISTENCI NĚMECKÉ MUTACE IDENTICKÉ CEDULE Z DÍLNY ATELIERU GRYGAR CEDULE POCHÁZÍ PRAVDĚPODOBNĚ Z OBDOBÍ 1938-1942, KDY BYLA TOVÁRNA NACISTY NAVŽDY UZAVŘENA. CELKOVĚ VELMI PĚKNĚ DOCHOVÁNO. CHODNÉ DO POTRAVINÁŘSKÉ SBÍRKY NEBO K DEKORACI DO MUZEA, IDEÁLNĚ DO VÁLEČNÉHO KOLONIÁLU. TISK: JOSEF DOLEŽAL, ČERVENÝ KOSTELEC. NĚMECKOU MUTACI STEJNÉ CEDULE JSME DŘÍVĚ MĚLI V NABÍDCE TAKÉ.
Wikipedie: Továrnu v roce 1926 založil Emanuel Marek v bývalém hostinci v Sobáčově (dříve katastrální území Chudobín). V roce 1928 továrnu rozšířil o nově vybudované sklepy k uskladňování a vyzrávání sýrů. V roce 1930 zakoupil moderní automatické přístroje a rozšířil výrobu o tavené sýry bez kůry.
Firma se tak stala první tavírnou sýrů na Moravě, jednou z největších v Československu. Firma vyráběla 150 různých výrobků – sýry, másla, pasterované mléko, tvarůžky, tvaroh a jogurty. Jednou z ochranných známek firmy byla ELMA. Pod touto značkou firma prodávala výrobky jak na domácím, tak na zahraničním trhu. Vývoz mířil do Německa, Polska, Maďarska či Jugoslávie.
V roce 1932 byla firma rozšířena o řeznictví vyrábějící zboží (konzervy, uzeniny) především pro armádu. V roce 1937 plánoval Emanuel Marek prodej firmy, ale než k tomu došlo, zemřel a rodina si firmu ponechala. V roce 1942 byla z rozhodnutí okupačních úřadů mlékárna a sýrárna uzavřena. Řeznictví fungovalo do roku 1952, kdy bylo znárodněno a poté zrušeno.